Medforfatter på Kristin Holte sin bestselger: 3-2-1 GO!

Oppgave:
Kristin Holte er en av verdens beste CrossFit-utøvere og deltok i Mesternes Mester på NRK våren boken ble lansert. Kagge forlag ønsket en medforfatter som kunne forme Kristins treningshistorie, mentale tilnærming og CrossFit-øvelser til en sammenhengende og engasjerende bok. Jeg ble hyret av Kagge forlag fordi jeg har erfaring som medforfatter og er kjent for å skrive godt, samt fordi jeg kjente Kristin fra før, har selv drevet med CrossFit og er utdannet mental trener fra Raw Performance.

Løsning: 

Som medforfatter hadde jeg ansvar for å forme Kristins stemme på papir. Det innebar å lytte meg inn i hennes måte å tenke og uttrykke seg på, og gjøre hennes historier og erfaringer til en bok leserne kunne kjenne seg igjen i og lære av.

Min bakgrunn som mental trener og CrossFit-utøver gjorde at jeg forsto fagspråket og kunne utfordre og berike innholdet, ikke bare skrive det ned. Boken ble strukturert i tre deler: Kristins personlige treningshistorie, mental trening som verktøy og praktiske CrossFit-øvelser leserne selv kan bruke.

Vi jobbet tett med Kagge forlag gjennom hele prosessen, fra første utkast til ferdig manus.

Resultat: 
3-2-1 GO! ble en bestselger med 13 uker på bestselgerlisten og svært gode tilbakemeldinger fra lesere. Kagge forlag sto for pressearbeidet rundt lanseringen. Kristin fikk bred mediedekning i forbindelse med Mesternes Mester på NRK, noe som ga boken ekstra vind i seilene akkurat i lanseringsperioden. Både Kristin Holte og Kagge forlag var stolte av resultatet.

At boken solgte så godt er et bevis på at godt innhold og riktig timing er det sterkeste kommunikasjonsverktøyet av alle. Ghostwriting og medforfatterskap handler ikke bare om å skrive. Det handler om å forstå mennesket bak boken godt nok til at stemmen deres kommer tydelig frem på trykk.